Teknik Altyapı

Network Altyapısı

Türkiye genelinde internet altyapısı Metro ulaşım hattı üzerinde bulunmaktadır. İnternet açısından stratejik bir noktada konumlanmış olan Hız Hosting’in internet altyapısı, İnternet Servis Sağlayıcılarına (ISP) en yakın konumda doğrudan bağlı bulunmaktadır. Hız Hosting bulunduğu konumu sayesinde, her yerden çok rahat ulaşılabilecek bir pozisyondadır. İstanbul Teknik Üniversitesi gelişmiş güvenlik sistemleri, yangın ihbar, yangın söndürme ve duman tahliye sistemleri ile 7 gün 24 saat kontrol altında tutulmaktadır.

İstanbul Teknik Üniversitesi binası NFPA (Amerikan Ulusal Yangın Önleme Birliği) standartları dikkate alınarak kurgulanmıştır va tasarlanmıştır. Deprem anında yangın söndürme sisteminin etkin olarak çalışmasını sağlayacak önlemler uygulanmış ve doğalgazı kesen ventil sistemi kurulmuştur. Bina girişlerinde olası durumlarda itfaiyenin yangına rahatça müdahale edebilmesi için itfaiye bağlantı ağızları bulunmaktadır.

Ana omurgayı oluşturan ağ ekipmanlarımızın tamamı yedekli çalışmaktadır. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunda 1Gbit bakır veya fiber, 10Gbit ve 40Gbit fiber port ile çift router üzerinden yedekli veya tek router üzerinden bağlantı sağlanabilmektedir.

Hız Hosting, internet erişimini 3 farklı internet servis sağlayıcısı ile (Türk Telekom, Turk Telekom International ve opsiyonel olarak Telecom Italia / Seabone) sunmaktadır. Ayrıca Türkiye Network Altyapı Platformu (TNAP) üzerinden 6 farklı servis sağlayıcı ile peering’i* bulunmaktadır.

Hız Hosting, bulunduğu lokasyonda Türk Telekom, Turk Telekom International, Superonline, Vodafone, TurkNet ve Grid Telekom’un fiber altyapılarına doğrudan bağlanabilmektedir. Bağlantı, birebir yedekli ve toplam 1,6 Tbit/s kapasiteli Brocade NetIron XMR 16000’ler ile gerçekleştirilir. Hız Hosting müşterileri de yine birebir yedekli Brocade MLXe-16 aggregation router’lar üzerinden network omurgasına bağlanır. İnternet servislerinde yük dengelemesi için Brocade ServerIron ADX 1000 switch’ler kullanılmaktadır.

Network altyapısında 10 Gbit ethernet ara yüzleri kullanılır. Talep edilmesi durumunda 100 Gbit ethernet erişim kapasitesi de mevcuttur. Network’de kullanılan bu yüksek kapasite sayesinde Hız Hosting müşterilerinin anlık ya da kalıcı yüksek kapasite ihtiyaçlarına ağ üzerinde hiçbir fiziksel ya da yazılımsal değişiklik yapmadan rahatlıkla yanıt verebilmektedir. İhtiyaçlar doğrultusunda – tek servis sağlayıcıdan bağımsız olarak – yedekli internet erişimi sağlanabilmektedir. Ana omurga seviyesindeki tüm network cihazları yedekli enerji kaynağı ile beslenmektedir.

Veri merkezi omurgasının network katmanında Brocade; DDoS firewall, TCP multiplexing, load balancing gibi servisler için Brocade’le birlikte, Riorey ve Citrix ürünleri kullanılmaktadır. Kabinlerde kullanılan switch’ler DELL , Juniper, HP ya da Brocade ürünleri arasından seçilebilir.

(*) Peering: Farklı internet servis sağlayıcılarının kullanıcıları arasındaki trafiğin takası amacıyla, erişim öz kaynaklarını gönüllü olarak paylaşmalarıdır.

Güç

Senkronizasyon Kontrol Panosu, geçisler için (jeneratör-jeneratör, trafo-trafo ve jeneratör-trafo) anlık olarak gücü takip eder ve arıza, düşük/yetersiz voltaj veya frekans durumlarındaki geçişleri otomatik olarak yapar. Maksimum süresi 30 saniye olan geçiş sırasında UPS altyapısı devreye girerek kesintisiz güç sağlar. UPS sistemine ait akü grubu minimum 15 dakika besleme sağlayabilme kapasitesine sahiptir.

Bire bir yedekli ve otomatik geçişli trafo sisteminin arkasında, şebeke gücünün kesildiği anlarda veri merkezine güç üretmek için hazır ve otomatik konumda bekleyen 3 adet 1.100 kVA’lık Caterpillar (CAT) dizel jeneratör bulunur. Bu jeneratörler 2 adet 3,5 tonluk yakıt tankı, 1 adet 10 tonluk yakıt tankı ve 1 adet 30 tonluk İstanbul Teknik Üniversitesi’ne ait paylaşımlı yakıt tankı bulunmaktadır. Güç kesintisi durumunda yakıt tanklarından biri aktif olarak kullanılırken, diğeri aktif olanı besleyerek kesintisiz güç sağlar.

Kullanılan UPS sistemi biri yedek olmak üzere 5 x (N+1) olarak kurgulanmıştır.

Veri merkezi UPS altyapısında;

  1. Grup 15×50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
  2. Grup 10×100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
  3. Grup 10×100 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)
  4. Grup 5×100 kVA Newave (ABB) Standalone UPS, (N+1)
  5. Grup 5×50 kVA Newave (ABB) Modüler UPS, (N+1)

şeklinde 5 farklı UPS sistemi mevcuttur. Veri merkezi alanları, network altyapısı ve ofisler için A ve B güç hatları olmak üzere çift besleme ile sağlanır. A güç hattı 1. ve 2. grup, B güç hattı ise 3. grup UPS’ler ile beslenir. Ayrıca ofis ve network altyapısı bu alanlara özel ayrılmış, minimum 120 dakika güç saglayan 5. grup UPS’ler ile beslenir.

Sunucu kabinlerine güç, yedekli “busbar” hattı ile sağlanmaktadır. Busbar hatları ile kablo-donanım kaosu önlenmiş olup, doğal afetlere karşı dayanıklılık sağlanmıştır. Busbar hattı sayesinde teknik sorunlara daha kolay müdahale edilebildiği gibi soğutma sistemi de daha performanslı bir şekilde çalışmaktadır.

Yedekli busbar hattına ek olarak sunucu kabinleri iki ayrı UPS grubundan beslenen iki farklı PDU (Power Destribution Unit) ile yedeklenmiştir.

İklimlendirme

Veri Merkezi iklimlendirmesinde “free cooling” teknolojisi kullanılmaktadır. “Free cooling” iklimlendirmede kullanılan suyun soğutulması için dış ortamdaki düşük hava sıcaklığını kullanmayı mümkün kılan ekonomik bir iklimlendirme metodudur. Veri merkezindeki “free cooling” altyapısı,

3 x 840 kW RC Chiller (suyu soğutmaya yarayan dış üniteler)

Veri merkezi içinde hava sirkülasyonu sağlayan hassas RC klimalar (iç üniteler)

Suyun bu iki ünite arasında taşınması için gerekli basıncı sağlayan pompalardan oluşmaktadır.

Veri merkezi içinde sıcak hava koridorlarına hapsedilen 30-35°C değerindeki sıcak hava, hassas klima üniteleriyle emilir ve chiller’lardan gelen soğuk su ile 16-23°C’ye kadar soğutulur. Soğutulan hava doğrudan sunucu sistemlerinin soğuk hava girişlerine yönlendirilir. Kış aylarında bu işlem, dış ortamda bulunan chiller ünitelerinin kompresörlerini kullanmadan doğal soğuk hava ile gerçekleştirilir ve enerji tüketiminde %70’e kadar tasarruf sağlanır. Güç tasarrufu sayesinde yıllık PUE oranı (1,51) sektör ortalamalarının altına çekilebilmektedir.

Veri Merkezi’nin aktif 5.850.000 BTU ve yedek 2.900.000 BTU soğutma gücü bulunmaktadır. İklimlendirme altyapısının tamamı N+1 yedekli olarak tasarlanmıştır.

Fiziksel Güvenlik

Veri Merkezi dijital ve fiziksel olarak 7 gün 24 saat kameralarla izlenmektedir. İstanbul Teknik Üniversitesi’ye, AVM yönetimi tarafından belirlenen saatler dışında yetkilendirilmiş personel haricinde giriş-çıkış yapmak mümkün değildir. Enerji ve iklimlendirme üniteleri veri merkezinden farklı bir katta bulunmaktadır. Bu alana sadece yetkili kişiler giriş yapabilmektedir.

Hızhosting e ait alanlarda müşterilere ziyaretleri süresince Operasyon Merkezi yetkilileri eşlik etmektedir.

İstanbul Teknik Üniversitesi’ye ek olarak Veri Merkezi’nde tüm giriş ve çıkışlar dijital ve fiziksel olarak 7 gün 24 saat izlenmekte ve görüntüler kaydedilmektedir.

Fiziksel güvenlik önlemlerinin yanı sıra, yangın algılama sisteminde Honeywell hava örneklemeli duman dedektörleri kullanılır. Yangın önleme ve söndürme sistemlerinde Siemens ve 3M Novec 1230 gazlı, FM200 gazlı ve aerosol tozlu sistemleri bulunmaktadır. Sensörlü su ve nem kontrol cihazları ile ofis alanları ve veri merkezi 7 gün 24 saat denetim altında tutulmaktadır.

İzleme (Monitoring)

Veri Merkezi Altyapı Ekibi veri merkezi altyapısını oluşturan enerji, iklimlendirme ve güvenlik bileşenlerinin takip, izleme ve bakımından sorumludur. Günlük, haftalık ve aylık periyodik bakım prosedürleri ile birlikte altyapı bileşenlerinin tamamı kesintisiz olarak altyapı ekibi tarafından izlenmektedir. Enerji dağıtım sistemlerine ait parametreler Enerji Kalite Analizörü ile 7 gün 24 saat takip edilmekte ve ölçümlenmektedir. Veri merkezi ve ofisler Yangın İhbar Santrali ile izlenmekte olup veri merkezi alanları 26 noktada sıcaklık, nem ve su seviye sensörleri ile yine 7/24 takip edilmektedir. İklimlendirme altyapısını oluşturan chiller kompresörlerine ait su debisi, gidiş-dönüş suyu sıcaklıkları ve dış ortam hava sıcaklığı da günlük olarak takip edilmektedir.

Hız Hosting Network Ekibi, müşterilerine sunduğu kesintisiz internet erişiminin sürekliliği için network omurgasına ait tüm bileşenleri 7 gün 24 saat boyunca anlık olarak izlemektedir. Network altyapısında Sflow yazılımı ile gelen ve giden verinin takibi yapılmakta, Argus yazılımı ile de sunucu anlık olarak kontrol edilmektedir.

Yazılım Altyapısı

hızhosting.com sunucuları üzerinde işletim sistemleri, hosting kontrol panelleri ve destek yazılımları olmak üzere birçok yazılım kullanılmaktadır. Kullandığımız yazılımların hepsi lisanslıdır. Lisanslı yazılım kullanılmasının en önemli avantajı yazılım güncellemelerinin devamlı olarak tedarik edilebilmesi ve teknik sorunlarda yazılım firmalarından alınan teknik destektir. Firmamız bu avantajları en iyi şekilde kullanmaktadır.

Firmamız aynı zamanda kendi geliştirmiş olduğu bulut altyapılarını da kullanmaktadır. Bu sayede her türlü ürünün 7×24 aktivasyonunu gerçekleştirebilmekte ve müşterilerimize en hızlı şekilde sunabilmekteyiz.